Бурсана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бурсана
Βουρσάνα
Бурсана на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.882 м
Координати40°09′53″ N; 21°58′25″ E / 40.1646° СГШ; 21.9737° ИГД / 40.1646; 21.9737Координати: 40°09′53″ N; 21°58′25″ E / 40.1646° СГШ; 21.9737° ИГД / 40.1646; 21.9737
Географија
МестоКожанско, Егејска Македонија
Матичен венецКамбуница
Карта

Бурсана или Вурсана (грчки: Βουρσάνα, Μπουρσάνα) — планина во Кожанско, Егејска Македонија. Претставува дел од планината Камбуница.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Ова е мала планина, сместена во југоисточниот дел на Кожанско, југозападно над гратчето Серфиџе (440 м). Од планината Шапка на исток е одвоена со долината Лакес или Лакомата на реката Платанулија, од каде лесно се стасува до врвот. На запад е одделена со клисурата Порта од планината Свети Христофор.[1]

Врвови
Име Грчки Висина (м) Местоположба
Бурсана, Вурсана Βουρσάνα, Μπουρσάνα 882[1] во централниот дел
Свети Тодор, Свети Атанасиј Άγιοι Θεόδωροι, Άγιος Αθανάσιος 850[1] во ЈЗ дел

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 392. ISBN 978-960-86676-6-2.