Василица (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Василица
Βασιλίτσα
Vasilitsa.jpg
Поглед на Василица
Највисока точка
Надм. вис.2.249 м
Географија
МестоГребенско (Ег. Македонија) и Коница (Епир)
Матичен венецПинд

Василица (грчки: Βασιλίτσα) — планина во состав на венецот Пинд, на границата меѓу Егејска Македонија на исток и Епир на запад,[1] поточно општините Гребен (Македонија) и Коница (Епир).[2] Има и скијалиште со 18 патеки и 7 жичарници.[3]

Планината Василица е важно живеалиште за мечки, видри и диви кози,[4] и има вкупна површина од 13.562,9 хектари.[5]

Вегетација[уреди | уреди извор]

Преовладувачката вегетација е особена за екосистемите на бука и медитерански четинари (црн бор , ела), ладнокрвни четинари (роболо) и воншумски екосистеми (субалпски ливади). Вековните роболи во зима прават формации со маглата во снегот, додека во лето си играат со сенки во алпската трева на Василица. Климата во областа на Василица е помеѓу континентална и средоземна.

Жичарници и скијачки патеки[уреди | уреди извор]

 • Филип (1642-1825 м), со две средно-лесни патеки и една многу лесна патека.
 • Александар Велики (1800–2113 м), со две тешки и две средни патеки.
 • Елимеја (1788–2060 м), со една средна, три средно-лесни и една многу лесна патека.
 • Мидганис (1810–2034 м), со една средна патека.
 • Тимфаја (1744–2040 м), со две тешко-средни патеки и една средна патека.
 • Два бебешки лифта

Две од патеките се означени од МСФ како олимписки патеки.

Историја[уреди | уреди извор]

Првата жичарница била изградена во 1975 година (Елимеја). Оттогаш, ски-центарот имал две големи проширувања, едното во 1993 година и второто во 2000 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, Νομός Ιωαννίνων“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 13 јануари 2012. Посетено на 8 јануари 2022.
 2. „Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Βασιλίτσας“. Архивирано од изворникот на 2010-01-08. Посетено на 2016-01-17.
 3. „Πίστες“. Εθνικό Χιονοδρομικό Κέντρο Βασιλίτσας (грчки). Посетено на 8 јануари 2022.
 4. Πίνδος Περιβαλλοντική[мртва врска], Όρος Βασιλίτσα (GR 1310001)
 5. Όρος Βασιλίτσα, Κωδικός Τόπου AB3080061, Φιλότης, Βάση Δεδομένων για την Ελληνική φύση.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 40°03′35″ N; 21°11′59″ E / 40.0597° СГШ; 21.1998° ИГД / 40.0597; 21.1998