Карталдаг

Координати: 40°23′37″N 40°23′37″E / 40.3935° СГШ; 40.3935° ИГД / 40.3935; 40.3935
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карталдаг
Αετοβούνι
Карталдаг на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.1.264 м
Координати40°23′37″N 40°23′37″E / 40.3935° СГШ; 40.3935° ИГД / 40.3935; 40.3935
Географија
МестоКожанско, Егејска Македонија
Карта

Карталдаг или Карталташ — (грчки: Αετοβούνι, Аетовуни, старо Καρτάλ Νταγ, Καρτάλ Τάς) — планина во Кожанско, Егејска Македонија. Претставува дел од планината Сињак..[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Планината има издолжен облик и се наоѓа во средишниот дел на Кожанско, на северозапад од градот Кожани. На запад се одвоена од главниот дел на Сињак со седлото Рахи (940 м), каде започнуват реките Пикровеница и Клисура. На исток завршува во котлината Сариѓол (Кајларско Поле). На старите карти од 1911 и 1913 г. дел од планината е наречен Карајанија според малата област, а подоцна се покажува како дел од Сињак.[1] Карталдаг и Аетовуни значат Орлова Планина на турски и грчки, а Карталташ на турски значи Орлов Камен.

Карпите се доломитни варовници.[1]

Врвот се искачува од селото Димирџилер (930 м) за околу час и половина.[2]

Врвови
Име Грчки Висина (м) Местоположба
Карталдаг, Карталташ, Аетовуни Αετοβούνι, Καρτάλ Νταγ, Καρτάλ Τάς 1.264[1] во И дел, И над Димирџилер
Карталдаг, Аеторахи Αετορράχη, Καρτάλ Νταγ 1.120[1]
Амасбаси Αμάσμαση, Αμάσμπασι 1.237[1] во С дел, И над Курџево
Авго Αυγό 1.092[1]
Веланидија, Караџилар, Караџилар Тепеси Βελανιδιά, Καραζιλάρ, Καραξιλάρ Τεπεσί 1.121[1]
Дермеџиташ, Дијиталбаш, Врахос Βράχος, Ντεμερτζή Τας, Ντιγίταλ Μπας 1.089[1] во С дел, ЈЗ над Липинци
Јапе, Кастро Κάστρο, Γιαπέ 1.020[1] во И дел, И над Врдомици
Артиптепе, Кедрона Κέδρωμα, Αρτίπ Τεπέ 1.002[1] во Ј дел, СЗ над Кало Обаси и СИ над Сариханлар
Кокинорахи Κοκκινορράχη 1.003[1] во Ј дел, З над Деинли
Куцекурбас, Корифи Κορυφή, Κουτσεκουρμπάς 1.120[1] во С дел, Ј над Липинци
Куруба, Курубаси Κουρούμπα, Κουρούμπασι 1.257[1] во С дел, СИ над Курџево
Краник, Кранија Κρανιά, Κρανίκ 1.023[1] во И дел
Дураслар, Магула Μαγούλα, Ντουρασλάρ 1.102[1] во Ј дел, С над Деинли
Некро Кефали Νεκρό Κεφάλι 1.048[1] во средниот дел
Петрорахи Πετρορράχη 1.000[1]
Бујук Дурун, Статмос Σταθμός, Μπουγιούκ Ντουρούν 1.023[1] во Ј дел, СЗ над Деинли
Ипсома Кароглу, Курија Сидирас Ύψωμα Καρόγλου, Κουριά Σιδηράς 1.045[1] во З дел, З над Димирџилер
Кавак, Агиос Јоанис Άγιος Ιωάννης, Καβάκ 848[1] во ЈИ дел, С над Ќучук Матли
Агиос Маркос Άγιος Μάρκος 842[1] во СИ дел, ЈЗ над Бошовци
Карталтепе, Аеторахи Αετόρραχη 813[1] во ЈИ дел, З над Исламли
Врахос Βράχος 963[1] во И дел, СЗ над Караагач
Итија Ιτιά 855[1] во ЈИ дел, СЗ над Исламли
Кастро, Коџа Кале Κάστρο, Κοτζά Καλέ 860[1] во СИ дел, Ј над Бошовци
Карадаг, Мавровуни Μαυροβούνι, Καρά Νταγ 885[1] во ЈИ дел, С над Исламли
Карагач, Сивритепе, Маврохома Μαυρόχωμα, Καραγάτς, Σιβρί Τεπέ 845[1] во И дел, ЈИ над Караагач
Микри Петра, Микро Кури Μικρή Πέτρα, Μικρό Κουρί 982[1] во СЗ дел
Ментешлидаг, Мосхула Μοσχούλα, Μεντεσλή Νταγ 822[1]
Генџик, Ренџик, Палеохори Παλαιοχώρι, Γεντζίκ, Ρεντζίκ 920[1]
Тураслар, Тураслар Тузу, Пердика Περδικιά, Τουρασλάρ, Τορασλάρ Τουζού 923[1] во средниот дел
Крантепе, Кран Лофос, Петровуно Πετρόβουνο, Κράν Τεπέ, Κραν Λόφος 909[1] во средниот дел, С од Калбуџилар
Далу Ѓуне, Далу Ѓоне, Просилио Προσήλιο, Νταλού Γκιουνέ, Νταλού Γκιονέ 983[1] во СИ дел, СИ над Врдомици
Профитис Илијас Προφήτης Ηλίας 940[1] во С дел
Сивритепе, Скопос Σκοπός, Σιβρί Τεπέ 919[1] во ЈИ дел, СЗ над Кила
Скирка, Спилија Σπηλιά, Σκίρκα 846 - 807[1] во СЗ дел, ЈЗ над Липинци

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 1,10 1,11 1,12 1,13 1,14 1,15 1,16 1,17 1,18 1,19 1,20 1,21 1,22 1,23 1,24 1,25 1,26 1,27 1,28 1,29 1,30 1,31 1,32 1,33 1,34 1,35 1,36 Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 361. ISBN 978-960-86676-6-2.
  2. Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 362. ISBN 978-960-86676-6-2.