Хасија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хасија
Χάσια
Хасија is located in Грција
Хасија
Хасија
средишен Пинд
југозападна Егејска Македонија, североисточен Епир, северозападна Тесалија
Највисока точка
ВрвКрчово
Надм. височина1.564 м
Координати39°48′36″ N; 21°24′14″ E / 39.81° СГШ; 21.404° ИГД / 39.81; 21.404Координати: 39°48′36″ N; 21°24′14″ E / 39.81° СГШ; 21.404° ИГД / 39.81; 21.404
Географија
Местосредишен Пинд
југозападна Егејска Македонија, североисточен Епир, северозападна Тесалија

Хасија (грчки: Χάσια) — планина во состав на масивот Пинд, на придоната тромеѓа меѓу Гребенско во Егејска Македонија на север, Тесалија на југ и Епир на запад.

Планината е долга 40 км во правец исток-запад, а широка е 15-20 км од север кон југ, од општината Каламбака на југ до Дескати на север. Највисок врв е Крчово, кој се издига на надморска височина од 1.564 м.

Најблиски планини се Антихасија на југ, Камбуница на североисток и Лигос (северен Пинд) на запад. Од неа извираат притоки на Бистрица на север, како и оние на Пинеј и притоката Мургани на југ.

Населени места[уреди | уреди извор]

На планината се сместени следниве села: Какоплеври и Мерица (Оксинеја) на запад, Велемиште (Агиофило), Чатурија (Трикокија) и Вурохори (Ахладеја) и Деделер (Скити) во средишниот дел and Аспроклизија и Черешово (Керасула) на исток. Западно од планините се протега магистралата „Егнатија“ (Игуменица - Јанина - Кожани - Солун), а низ средината на Хасија минува Државниот автопат 15 (Каламбака - Гребен - Костур).

Планината е шумовита, просеана со бороови и смрчи. Погодна е за туризам и излети. Северозападните падини на Хасија гледаат на долината по горното течение на реката Војуша, како и кон градот Јанина со езерото.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]