Јанина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јанина
Ιωάννινα
Амблем на Јанина
Амблем
Јанина is located in Грција
Јанина
Јанина
Местоположба во областа
2011 Dimos Ioanniton.png
Координати: 39°40′N 20°51′E / 39.667° N; 20.850° E / 39.667; 20.850Координати: 39°40′N 20°51′E / 39.667° N; 20.850° E / 39.667; 20.850
ЗемјаГрција
ОбластЕпир
Површина
 • Општина402,0 км2 (1,550 ми2)
 • Општ. един.46,6 км2 (180 ми2)
Надм. вис.&10000000000000480000000480 м
Население (2001)[1]
 • Општ.112.486
 • Општ. густина28/км2 (72/ми2)
 • Општ. един.80.371
 • Општ. един. густина170/км2 (450/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.45x xx
Повик. бр.26510
Рег. таб.ΙΝ
Мреж. местоwww.ioannina.gr
Изглед на добиточниот пазар (Ат-пазар) во Јанина. 1898. Фотографирано од браќата Манаки

Јанина или Јанино (грчки: Ιωάννινα) — главен и најголем град на областа Епир, северозападна Грција. Има население од 65.574 жители (2011). Се наоѓа на надморска височина од околу 500 метри, на западниот брег на Јанинско Езеро, или на грчки: Памвотис (Παμβώτις). Се наоѓа во рамките на општината Јанина, и е главен град на округот Јанина и областа Епир. Јанина се наоѓа 450 км северозападно од Атина, 290 километри југозападно од Солун и 80 км источно од пристаништето Игуменица на Јонското Море.

Име[уреди | уреди извор]

Формално име на градот, Јанина значи „Јовановград“. Постојат две форми на грчки, Ιωάννινα да биде формалнo и историско име, а почесто се користи Γιάννινα и ја претставува модерната форма на грчки јазик. Оваа форма одговара и во соседните јазици (на пример албански: Janinë, аромански: Ianina, турски: Yanya).

Клима[уреди | уреди извор]

Јанина од страна на нејзината внатрешност и височина има средоземна клима. Летата се обично топли и суви, а зимите се влажни и постудени отколку на брегот. Јанина е највлажен град во Грција. Максималната температура забележана некогаш беше 42,4 °C, додека апсолутниот минимум е -13 °C.

Спорт[уреди | уреди извор]

Јанина е дом на голем спортски тим наречен ПАС Jанина, кој е застапен во грчката Суперлига. Тој е инспирација за многу од старите, како и нови поддржувачи на целиот регион на Епир, па дури и надвор од Јанина.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

  • Во Јанина се наоѓа аеродром.
  • Автопатот „Егнатија“, (дел од Е90 минува низ Јанина) кој го поврзува западниот брег и пристаништето Игуменица со турската граница.
  • Морски линии со мали авион од езерото Памвотис до Крф.
  • Автобуси на долги релации кои патуваат секојдневно до Атина (6-6,5 часа) и Солун (3 часа).

Население[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Јанина