Превеза

Координати: 38°57′N 20°44′E / 38.950° СГШ; 20.733° ИГД / 38.950; 20.733
Од Википедија — слободната енциклопедија
Превеза
Πρέβεζα
Превеза сликана од воздух
Превеза сликана од воздух
Амблем на Превеза
Амблем
Превеза is located in Грција
Превеза
Превеза
Местоположба во областа
2011 Dimos Prevezas.png
Координати: 38°57′N 20°44′E / 38.950° СГШ; 20.733° ИГД / 38.950; 20.733
ЗемјаГрција
ОбластЕпир
ОкругПревеза
Површина
 • Општина381,6 км2 (147,3 ми2)
 • Општ. един.66,8 км2 (25,8 ми2)
Надм. вис.&100000000000000080000008 м
Население (2011)[1]
 • Општ.31.733
 • Општ. густина83/км2 (220/ми2)
 • Општ. един.22.853
 • Општ. един. густина340/км2 (890/ми2)
Заедница
 • Население20.795
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.481 00
Повик. бр.26820
Рег. таб.ΡΖ
Мреж. местоhttp://www.dimosprevezas.gr

Превеза (грчки: Πρέβεζα) — град во регионот Епир, Северозападна Грција, сместен во устието на Амбракискиот Залив. Главен град е на општинската единица Превеза. Населението на градот во 2011 изнесувало 20.795 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.