Парга

Координати: 39°17′N 20°24′E / 39.283° СГШ; 20.400° ИГД / 39.283; 20.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Парга
Πάργα
Поглед кон Парга
Поглед кон Парга
Парга is located in Грција
Парга
Парга
Местоположба во областа
2011 Dimos Pargas.png
Координати: 39°17′N 20°24′E / 39.283° СГШ; 20.400° ИГД / 39.283; 20.400
ЗемјаГрција
ОбластЕпир
ОкругПревеза
Управа
 • ГрадоначалникАтанасиос Лиолиос (од 1 јануари 2011)
Површина
 • Општина276,5 км2 (1,068 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003200000032 м
Најг. вис.&10000000000000910000000910 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2011)[1]
 • Општ.11.866
 • Општ. густина4,3/км2 (11/ми2)
 • Општ. един.3.904
Заедница
 • Население2415
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.480 60
Повик. бр.26840
Рег. таб.ΡΖx
Мреж. местоparga.gr

Парга (грчки: Πάργα) е град во Грција, во областа Епир. Парга припаѓа на округот Превеза во рамките на периферијата Епир. Денес Парга е прочуена како најпознато летувалиште на брегот на Епир. Во 2011, бројот на населението во општината изнесува 11.866, додека пак во самиот град населението е 2.415.

Географска положба[уреди | уреди извор]

Парга се наоѓа во приморскиот дел на Епир, оддалечена околу 60 км југозападно од Јанина, главниот град на оваа област. Градот е сместен во мал залив на Јонското Море.

Население[уреди | уреди извор]

На последните три пописи движењето на населението во Парга е следно:

Година Град Промена Општина
1981 1.892 - -
1991 1.699 -193/-10,20% 3.569
2001 2.022 +323/+19,00% 3.846

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.