Прејди на содржината

Европски пат Е90

Координати: 37°58′51″N 13°40′09″E / 37.98083° СГШ; 13.66917° ИГД / 37.98083; 13.66917
Од Википедија — слободната енциклопедија

E90 shield

E90
Информации за правецот
Должина:4 770 км
Поважни клучки
Западен крај:Лисабон, Португалија
Источен крај:Силопи, Турција
Местоположба
Земји: Португалија
 Шпанија
 Италија
 Грција
 Турција
Патна мрежа
Европска патна мрежа

Европски пат Е 90 — првокласен пат од мрежата на европски патишта кој се протега од Лисабон во Португалија на запад до турскоирачката граница на исток. Има вкупна должина од 4 770 км.

Патот минува низ пет земји во Европа и вклучува четири поморски премини: од Барселона (Шпанија) до Маѕара дел Вало (Италија), од Месина, (Италија) до Реџо Калабрија (Италија), од Бриндизи (Италија) до Игуменица (Грција) и од Еџеабат (Турција) до Чанаккале (Турција).[1]

 Португалија

Мостот „25 Април“ меѓу Алмада и Лисабон, Португалија.

 Шпанија

Кај Сарагоса, Шпанија.

Прекин

 Италија

Кај Торегрота, Италија.

Траект

 Грција

На делницата Сачишта - Кожани, Егејска Македонија (автопат „Егнатија“ или А2).
На излезот за с. Гаскарка (Калохори) пред Солун, Егејска Македонија.

 Турција

 Ирак

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Европски договор за главните меѓународни прометници — Економска комисија за Европа на ООН, 14 март 2008 г. (англиски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

37°58′51″N 13°40′09″E / 37.98083° СГШ; 13.66917° ИГД / 37.98083; 13.66917