Сачишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сачишта
Σιάτιστα
Соборната црква „Св. Димитриј“ во Сачишта
Соборната црква „Св. Димитриј“ во Сачишта
Сачишта is located in Грција
Сачишта
Сачишта
Местоположба во областа
Dimos Siatistas.png
Координати: 40°16′N 21°33′E / 40.267° СГШ; 21.550° ИГД / 40.267; 21.550Координати: 40°16′N 21°33′E / 40.267° СГШ; 21.550° ИГД / 40.267; 21.550
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожани
Население (2001)[1]
 • Вкупно5.642
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Рег. таб.KZ

Сачишта (на дијалектно: Сачишча; грчки: Σιάτιστα, Сјатиста) — град во Кожанскиот округ на Егејска Македонија, денес во Грција и административен центар на општината Горуша.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]