Вајпеш (Лапчишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За селото кај Сачишта, видете Вајпеш (Сачишта).
Вајпеш
Вајпеш во рамките на Грција
Вајпеш
Вајпеш (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Вајпеш или Вајпис (грчки: Χειμερινό, Химерино, до 1927 г.: Βάιπες, Вајпес[1]) — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]