Прејди на содржината

Луври

Координати: 40°14′N 21°18′E / 40.233° СГШ; 21.300° ИГД / 40.233; 21.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Луври
Λούβρη
Луври is located in Грција
Луври
Луври
Местоположба во областа
Луври во рамките на Горуша (општина)
Луври
Местоположба на Луври во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°14′N 21°18′E / 40.233° СГШ; 21.300° ИГД / 40.233; 21.300
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000750000000750 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно49
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Луври (грчки: Λούβρη) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 49 жители (2021).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Населица, околу 20 км западно од градот Лапчишта и на 5 км западно од селото Цотил, крај патот што води за Гребен, на надморска височина од 750 м.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Во ХІХ век Луври било грчко село во Населичката каза на Серфиџенскиот санџак.

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900, во Луври живееле 200 Грци.[3]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Луври е претставено како чисто грчко село во Населичката каза на Серфиџенскиот санџак со 40 куќи.[4]

По податоците на секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Луври (Louvré) има 200 Грци.[5]

Според статистиката на грчкиот конзулат во Еласона, во 1904 г. во Луври живееле 262 Грци христијани.[6]

Во Грција[уреди | уреди извор]

По Балканските војни во 1913 г. селото е припоено кон Грција согласно Букурешкиот договор, кога броело 304 жители. Нивниот број во 1920 г. се намалил на 205.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението одгледува жито, компири и други земјоделски производи, а помалку внимание посветува на сточарството.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 159 114 92 52 52 62 42 51 49
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во 1918 година, селото станало самостојна општина, чиј атар зафаќал површина од 6 квадратни километри.[2] Општината Луври била приклучена во општината Цотил во 1997 година, која била укината во 2011 година и станала дел од поголемата општина Горуша.

Селото припаѓа на општинската единица Цотил со седиште во истоименото село, која припаѓа на поголемата општина Горуша, во округот Кожани. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Луври, во кој влегуваат е единствено село.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 342.
  3. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 273. ISBN 954430424X.
  4. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 76.
  5. Brancoff, D. M (1905). La Macédoine et sa Population Chrétienne : Avec deux cartes etnographiques (PDF). Paris: Librarie Plon, Plon-Nourrit et Cie, Imprimeurs-Éditeurs. стр. 226–227.
  6. Σπανός, Κώστας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 48-49, 2001.