Прејди на содржината

Радовишта (Населичко)

Координати: 40°12′N 21°18′E / 40.200° СГШ; 21.300° ИГД / 40.200; 21.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Радовишта
Ροδοχώρι
Радовишта is located in Грција
Радовишта
Радовишта
Местоположба во областа
Радовишта во рамките на Горуша (општина)
Радовишта
Местоположба на Радовишта во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°12′N 21°18′E / 40.200° СГШ; 21.300° ИГД / 40.200; 21.300
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000730000000730 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно27
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Радовишта (грчки: Ροδοχώρι, Родохори; до 1928 г. Ραδοβίτσι, Радовици или Ραδοβίστι, Радовисти[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 27 жители (2021).

Географија и местоположбаж[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во областа Населица, крај патот кој води за Гребен на надморска височина од 730 м. Лежи југозападно од Лапчишта и источно од Жупан.[3]

Во непосредна близина на селото е Цукарев мост.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Во XIX век Радовишта било грчко село во Населичката каза на Серфиџенскиот Санџак.

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900, во Радовишта живееле 366 Грци.[4] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Радовишта (Radovichta) има 325 Грци под патријаршијата.[5]

Според статистиката на грчкиот конзулат во Еласона, во 1904 г. во Радовишта живееле 150 Грци христијани.[6]

Во Грција[уреди | уреди извор]

По Балканските војни во 1913 г. селото е припоена кон Грција согласно Букурешкиот договор. Истата година во Радовишта се запишани 471 жители, кои во 1920 г. се намалиле за 316 лица.[3]

Во 1928 г. во селото живееле 344 лица. Истата година македонското име на селото му било сменето во Родохори.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението произведува жито, компири и други земјоделски производи. Во помала мера е застапено и сточарството.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 258 116 112 126 173 136 87 52 27
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Radovitsi -- Rodochorion“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-15.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 345–346.
  4. „Makedonija. Etnografija i statistika - 2.45“. www.promacedonia.org. Посетено на 2023-07-15.
  5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.226-227.
  6. Σπανός, Κώστας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 48-49, 2001.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]