Водрица

Координати: 40°17′N 21°18′E / 40.283° СГШ; 21.300° ИГД / 40.283; 21.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Водрица
Βροντή
Водрица is located in Грција
Водрица
Водрица
Местоположба во областа
Водрица во рамките на Горуша (општина)
Водрица
Местоположба на Водрица во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°17′N 21°18′E / 40.283° СГШ; 21.300° ИГД / 40.283; 21.300
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000780000000780 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно123
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Водрица или Врондиза (грчки: Βροντή, Вронди; до 1927 г. Βρόντιζα, Врондиза[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 123 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Vrontiza -- Vronti“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]