Прејди на содржината

Дислап

Координати: 40°20′N 21°9′E / 40.333° СГШ; 21.150° ИГД / 40.333; 21.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дислап
Δραγασιά
Дислап is located in Грција
Дислап
Дислап
Местоположба во областа
Дислап во рамките на Горуша (општина)
Дислап
Местоположба на Дислап во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°20′N 21°9′E / 40.333° СГШ; 21.150° ИГД / 40.333; 21.150
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000960000000960 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно50
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Дислап (грчки: Δραγασιά, Драгасија; до 1927 г. Δίσλαπον, Дислапон[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 50 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Dislapon -- Dragasia“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]