Прејди на содржината

Вајпеш (Сачишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За селото кај Лапчишта, видете Вајпеш (Лапчишта).
Вајпеш
Вајпеш во рамките на Егејска Македонија
Вајпеш
Местоположба на Вајпеш во Егејска Македонија
Вајпеш на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1402040302

Вајпеш (грчки: Δαφνερό, Дафнеро, до 1927 г. Βάιπες, Вајпеси[1]) — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]