Прејди на содржината

Лабаница (Населичко)

Координати: 40°20′N 21°14′E / 40.333° СГШ; 21.233° ИГД / 40.333; 21.233
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лабаница
Πλακίδα
Лабаница is located in Грција
Лабаница
Лабаница
Местоположба во областа
Лабаница во рамките на Горуша (општина)
Лабаница
Местоположба на Лабаница во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°20′N 21°14′E / 40.333° СГШ; 21.233° ИГД / 40.333; 21.233
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000820000000820 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно10
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Лабаница (грчки: Πλακίδα, Плакида; до 1927 г. Λαμπανίτσα, Лабаница[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 10 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Lampanitsa -- Plakida“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]