Прејди на содржината

Сволјани

Координати: 40°12′N 21°12′E / 40.200° СГШ; 21.200° ИГД / 40.200; 21.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сволјани
Αγία Σωτήρα
Сволјани is located in Грција
Сволјани
Сволјани
Местоположба во областа
Сволјани во рамките на Горуша (општина)
Сволјани
Местоположба на Сволјани во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°12′N 21°12′E / 40.200° СГШ; 21.200° ИГД / 40.200; 21.200
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЖупан
Надм. вис.&10000000000000900000000900 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно41
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Сволјани (грчки: Αγία Σωτήρα, Агија Сотира; до 1927 г. Σβόλιανη, Сволјани[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 41 жител (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Svoliani -- Agia Sotira“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]