Клепиш

Координати: 40°18′N 21°8′E / 40.300° СГШ; 21.133° ИГД / 40.300; 21.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клепиш
Πολυκάστανο
Поглед на селото
Поглед на селото
Клепиш is located in Грција
Клепиш
Клепиш
Местоположба во областа
Клепиш во рамките на Горуша (општина)
Клепиш
Местоположба на Клепиш во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°18′N 21°8′E / 40.300° СГШ; 21.133° ИГД / 40.300; 21.133
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&100000000000010500000001.050 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно120
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Клепиш — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]