Прејди на содржината

Јанково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јанково
Јанково во рамките на Егејска Македонија
Јанково
Местоположба на Јанково во Егејска Македонија
Јанково на карта
Шифра во ЕЛСТАТ

Јанково е село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]