Пелка

Координати: 40°22′N 21°28′E / 40.367° СГШ; 21.467° ИГД / 40.367; 21.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пелка
Πελεκάνος
Поглед на селото
Поглед на селото
Пелка is located in Грција
Пелка
Пелка
Местоположба во областа
Пелка во рамките на Горуша (општина)
Пелка
Местоположба на Пелка во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°22′N 21°28′E / 40.367° СГШ; 21.467° ИГД / 40.367; 21.467
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаСињак
Надм. вис.&10000000000000760000000760 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно269
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Пелка (грчки: Πελεκάνος, Пелеканос; до 1927 г. Πέλκα, Пелка[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 269 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено на западните падини на Сињак, околу 22 км северно од гратчето Сачишта, на надморска височина од 760 м.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Во XIX век Пелка било грчко село во Населичката каза на Серфиџенскиот Санџак.

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900, во Пелка живееле 580 Грци.[4] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 во Пелка живееле 575 Грци.[5]

Според грчка статистика од 1904 г. во Пелка живееле 585 Грци христијани.[6]

Во Грција[уреди | уреди извор]

По Балканските Војни во 1913 г. селото е припоено кон Грција согласно Букурешкиот договор. Истата година во него се попишани 664 жители, кои во 1920 г. се намалиле на 594 лица.[3]

Во 1927 година, името на селото било променето во Πελεκάνος (Пелеканос).

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението произведува жито, тутун, компири и други земјоделски производи. Населението делумно се занимава и со краварството.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 931 926 825 712 632 614 523 269
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото припаѓа на општинската единица Сињак со седиште во селото Враништа, која припаѓа на поголемата општина Горуша, во округот Кожани. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Пелка, во кој е единствено село.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви

Личности[уреди | уреди извор]

Родени во Пелка

Починати во Пелка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Pelka -- Pelekanos“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-16.
  3. 3,0 3,1 3,2 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 334.
  4. „Makedonija. Etnografija i statistika - 2.45“. macedonia.kroraina.com. Посетено на 2023-08-16.
  5. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, р.226-227.
  6. Σπανός, Κωνσταντίνος. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 48-49, 2001.
  7. „Πολιτιστικός Σύλλογος Πελεκάνου Κοζάνης“. www.pelka.gr. Посетено на 2023-08-16.