Занско

Од Википедија — слободната енциклопедија


Занско
Занско во рамките на Грција
Занско
Занско (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Занско — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Надвлезен натпис на црквата „Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“
Цркви

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]