Прејди на содржината

Занско

Координати: 40°19′N 21°8′E / 40.317° СГШ; 21.133° ИГД / 40.317; 21.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
Занско
Ζώνη
Занско is located in Грција
Занско
Занско
Местоположба во областа
Занско во рамките на Горуша (општина)
Занско
Местоположба на Занско во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°19′N 21°8′E / 40.317° СГШ; 21.133° ИГД / 40.317; 21.133
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&100000000000010500000001.050 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно63
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Занско или Занцико (грчки: Ζώνη, Зони; до 1928 г. Γερακοχώρι, Геракохори[2]; до 1927 г. Ζάντσικον, Занцикон[3]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 63 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Надвлезен натпис на црквата „Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат“
Цркви

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Gerakochori -- Zoni“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-18.
  3. „Πανδέκτης: Zantsikon -- Gerakochori“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]