Царишта (Населичко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Царишта
Царишта во рамките на Егејска Македонија
Царишта
Местоположба на Царишта во Егејска Македонија
Царишта на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1402050201

Царишта — село во Населица, Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]