Либохово (Населичко)

Координати: 40°10′N 21°10′E / 40.167° СГШ; 21.167° ИГД / 40.167; 21.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Либохово
Δίλοφο
Либохово is located in Грција
Либохово
Либохово
Местоположба во областа
Либохово во рамките на Горуша (општина)
Либохово
Местоположба на Либохово во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°10′N 21°10′E / 40.167° СГШ; 21.167° ИГД / 40.167; 21.167
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЖупан
Надм. вис.&10000000000000980000000980 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно24
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Либохово (грчки: Δίλοφο, Дилофо; до 1929 г. Βραχοπλαγιά, Врахоплаѓа[2]; до 1927 г. Λιμπόχοβο, Либохово[3]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 24 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Vrachoplagia -- Dilofon“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-13.
  3. „Πανδέκτης: Limpochovo -- Vrachoplagia“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]