Видолушта

Од Википедија — слободната енциклопедија


Видолушта
Видолушта во рамките на Грција
Видолушта
Видолушта (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Видолушта или Видолуш, Видулуш (наречено и Виделушта или Виделуш; грчки: Δαμασκηνιά, Дамаскинија, до 1927 г. Βιντελούστι, Виделусти,[1] Βεδυλούστι, Ведилусти[2] — село Населичко, во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Δαμασκηνιά - Βιντελούστι“. Архивирано од изворникот на 2012-02-17. Посетено на 2011-12-09.
  2. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 12 април 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]