Прејди на содржината

Костанско

Координати: 40°14′N 21°10′E / 40.233° СГШ; 21.167° ИГД / 40.233; 21.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Костанско
Αυγερινός
Костанско is located in Грција
Костанско
Костанско
Местоположба во областа
Костанско во рамките на Горуша (општина)
Костанско
Местоположба на Костанско во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°14′N 21°10′E / 40.233° СГШ; 21.167° ИГД / 40.233; 21.167
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&100000000000010500000001.050 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно236
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Костанско или Костаџик (грчки: Αυγερινός, Авгеринос; до 1927 г. Κωνστάντσικον, Констанцикон[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 236 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Kostantsikon -- Avgerinos“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]