Прејди на содржината

Блазом

Координати: 40°15′N 21°15′E / 40.250° СГШ; 21.250° ИГД / 40.250; 21.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Блазом
Ομαλή
Блазом is located in Грција
Блазом
Блазом
Местоположба во областа
Блазом во рамките на Горуша (општина)
Блазом
Местоположба на Блазом во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°15′N 21°15′E / 40.250° СГШ; 21.250° ИГД / 40.250; 21.250
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000780000000780 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно63
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Блазом (грчки: Ομαλή, Омали; до 1927 г. Πλάζουμη, Плазуми[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 63 жители (2011).

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Plazoumi -- Omali“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-16.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]