Прејди на содржината

Мазган

Координати: 40°16′N 21°12′E / 40.267° СГШ; 21.200° ИГД / 40.267; 21.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мазган
Αχλαδέα
Мазган is located in Грција
Мазган
Мазган
Местоположба во областа
Мазган во рамките на Горуша (општина)
Мазган
Местоположба на Мазган во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°16′N 21°12′E / 40.267° СГШ; 21.200° ИГД / 40.267; 21.200
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000800000000800 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно12
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Мазган или Масган (грчки: Αχλαδέα, Ахладеа; до 1927 г. Μασγκάν, Масган[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 12 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Masgkan -- Achladia“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]