Прејди на содржината

Блазомишта

Координати: 40°18′N 21°16′E / 40.300° СГШ; 21.267° ИГД / 40.300; 21.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Блазомишта
Σταυροδρόμι
Блазомишта is located in Грција
Блазомишта
Блазомишта
Местоположба во областа
Блазомишта во рамките на Горуша (општина)
Блазомишта
Местоположба на Блазомишта во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°18′N 21°16′E / 40.300° СГШ; 21.267° ИГД / 40.300; 21.267
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000710000000710 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно70
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Блазомишта или Плазумишта (грчки: Σταυροδρόμι, Ставродроми; книжевно: Σταυροδρόμιον, Ставродромион; до 1928 г. Πλαζουμίστα, Плазумиста[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 70 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Plazoumista -- Stavrodromion“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]