Прејди на содржината

Черушница

Од Википедија — слободната енциклопедија


Черушница
Черушница во рамките на Егејска Македонија
Черушница
Местоположба на Черушница во Егејска Македонија
Черушница на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1402040201

Черушница или Черушино — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]