Фотун

Од Википедија — слободната енциклопедија


Фотун
Фотун во рамките на Егејска Македонија
Фотун
Местоположба на Фотун во Егејска Македонија
Фотун на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1402050503

Фотун — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]