Чавалер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чавалер
Κοιλάδι
Чавалер is located in Грција
Чавалер
Чавалер
Местоположба во областа
Чавалер is located in Горуша (општина)
Чавалер
Местоположба на Чавалер во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°15.54′N 21°11.52′E / 40.25900° СГШ; 21.19200° ИГД / 40.25900; 21.19200Координати: 40°15.54′N 21°11.52′E / 40.25900° СГШ; 21.19200° ИГД / 40.25900; 21.19200
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000780000000780 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно3
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Чавалер (грчки: Κοιλάδι, Килади; до 1927 г. Τσαβαλέρη, Цавалери[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 3 жители (2011).

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во областа Населица, северно од Жупан и југозападно од Лапчишта, на помалку од 5 км југозападно од Царишта.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

На крајот на ХІХ век Чавалер се води како муслиманско гркојазично село во Населичката каза.

Чавалер е едно од малкуте населени места испуштени во бугарските статистики на Васил К’нчов и Димитар Мишев од почетокот на XX век. Според статистика на грчкиот конзулат во Еласона во 1904 г. во Чавалер (Τσαβαλέρ) живееле 150 Валахади (Грци-муслимани).[4] Поради отсуството од други негрчки статистики и пристрасноста на грчките, исправноста на податокот за народноста не е утврдена со сигурност.

Во Грција[уреди | уреди извор]

По Балканските војни во 1913 г. Чавалер е припоен кон Грција согласно Букурешкиот договор. Истата година во него се попишани 170 жители,[5] а во 1920 г. имало 146 лица.[3]

Кон средината на 1920-те жителите се иселени во Турција по сила на Лозанскиот договор и на нивно место се доведени грчки колонисти од Понд. Во 1928 г. селото е заведено како наполно дојденско, со 112 жители (31 семејства).[6] Во 1927 г. името му е сменето во Килади, што е изведено од поимот за „долина“.

Во 1940 г. Чавалер имал 160 жители, а следната 1951 г. достигнало 178 лица. Во 1960-тите населението почнало да се иселува и бројот на жители драстично се намалил.[3] Во следните десетлетија населението продолжило да се намалува, за да доживее уште еден бран на големо иселување во 2000-тите, по кој во 2011 г. се свело на само 3 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 160 178 169 69 58 36 43 3
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението произведува жито, тутун и други земјоделски производи, а делумно е застапено и сточарството.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Τσαβαλέρη -- Κοιλάδι
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 350.
  4. Σπανός, Κώστας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 48-49, 2001.
  5. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913. Μακεδονία“. Архивирано од изворникот 2012-07-31. Посетено на 2012-07-31.
  6. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.