Шишани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шишани
Шишани во рамките на Грција
Шишани
Шишани (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Шишани илои Сисани — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Шишански манастир („Успение на Пресв. Богородица“) од 1650 г., прогласен за споменик на културата

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]