Селица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селица
Εράτυρα
Селица is located in Грција
Селица
Селица
Местоположба во областа
Селица во рамките на Горуша (општина)
Селица
Местоположба на Селица во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°21′N 21°31′E / 40.350° СГШ; 21.517° ИГД / 40.350; 21.517Координати: 40°21′N 21°31′E / 40.350° СГШ; 21.517° ИГД / 40.350; 21.517
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаСињак
Надм. вис.&10000000000000780000000780 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.097
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Селица, Селце или Селско (грчки: Εράτυρα, Ератира; до 1928 г. Κατωχώρι, Катохори;[2] до 1927 г. Σέλιτσα, Селица[3]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 1.097 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Katochorion -- Eratyra“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-17.
  3. „Πανδέκτης: Selitsa -- Katochori“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]