Прејди на содржината

Рокастро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рокастрон
Рокастрон во рамките на Егејска Македонија
Рокастрон
Местоположба на Рокастрон во Егејска Македонија
Рокастрон на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1402050102

Рокастрон — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]