Прејди на содржината

Дреново (Населичко)

Координати: 40°22.14′N 21°26.36′E / 40.36900° СГШ; 21.43933° ИГД / 40.36900; 21.43933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дреново
Δρυόβουνο
Дреново is located in Грција
Дреново
Дреново
Местоположба во областа
Дреново во рамките на Горуша (општина)
Дреново
Местоположба на Дреново во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°22.14′N 21°26.36′E / 40.36900° СГШ; 21.43933° ИГД / 40.36900; 21.43933
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЛапчишта
Надм. вис.&10000000000000800000000800 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно211
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.50003
Повик. бр.2465

Дреново (грчки: Δρυόβουνο, Дриовуно; до 1927 г. Δρυάνοβο, Дрјаново[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 211 жители (2021).

Географија

[уреди | уреди извор]

Селото е смесетено на левиот брег на реката Бистрица, во западното подножије на планината Сињак. Лежии југоисточно од, Костур северозападно од Сачишта и околу 12 км североисточно од Лапчишта.[3]

Историја

[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство

[уреди | уреди извор]

На крајот на XIX век Дреново било село во Населичката каза. Според Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Дреново било село во Костурската каза со 240 Македонци и 100 Грци.[4][5]

Во селото силно работела грчката пропаганда и успеала да го погрчки македонското население. На почетокот на XX век Дреново потпаднало под врховенството на Цариградската патријаршија. Според егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Дреново живееле 155 „Грци“ под патријаршијата.[6]

Во Грција

[уреди | уреди извор]

По Балканските војни во 1913 г. Дреново е припоено кон Грција согласно Букурешкиот договор, кога населението броело 666 жители.[3] На пописот 1920 г. населението се намалило на 546 лица. Во 1927 г. селото е преименувано во Дриовунон. Во 1928 г. населението се накачило на 650 жители кои во 1940 г. достигнале 740 лица.[3] Во 1960-тите населението почнало да се намалува. Најголем пад доживеало во 2000-те, кога нагло се преполовило во рок од десет години.

Население

[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 740 656 717 537 510 531 402 251 211
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Селото произведува жито, тутун и компири, а застапено е и сточарството.[3]

Знаменитости

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Δρυάνοβο - Δρυόβουνον
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 338.
  4. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 267 - 268.
  6. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 182-183.