Прејди на содржината

Враништа (Населичко)

Координати: 40°18′N 21°30′E / 40.300° СГШ; 21.500° ИГД / 40.300; 21.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Враништа
Καλονέρι
Враништа is located in Грција
Враништа
Враништа
Местоположба во областа
Враништа во рамките на Горуша (општина)
Враништа
Местоположба на Враништа во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°18′N 21°30′E / 40.300° СГШ; 21.500° ИГД / 40.300; 21.500
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаСињак
Надм. вис.&10000000000000630000000630 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно483
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Враништа или Вроништа (дијалектно: Врондишча; грчки: Καλονέρι, Калонери; до 1927 г. Βρόγγιστα, Вронгишта[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 483 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено 11 км југоисточно од гратчето Лапчишта, крај самиот пат кој води од Сачишта до Лапчишта. Селото Враништа е сместено во историско-географската област Населица.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Вранчишта било муслиманско гркојазично село во Населичката каза на Серфиџенскиот Санџак. Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900, во Враништа живееле 150 Грци христијани и 250 Грци-муслимани.[4] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Враништа (Vranichta) има 575 Грци.[5]

Според податоците на грчкиот конзулат во Еласона, во 1904 г. во Враништа живееле 515 Валахади (Грци-муслимани) и 80 Грци христијани.[6]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението се занимава со земјоделство. Одгледува жито, тутун, компири и други култури.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 788 702 661 588 588 617 486 483
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. http://pandektis.ekt.gr/dspace/handle/123456789/171667
  3. 3,0 3,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 336.
  4. „Makedonija. Etnografija i statistika - 2.45“. macedonia.kroraina.com. Посетено на 2023-07-10.
  5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.226-227.
  6. Σπανός, Κώστας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 48-49, 2001.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]