Враништа (Населичко)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Враништа
Враништа is located in Грција
Враништа
Враништа (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Враништа или Вроништа (дијалектно: Врондишча; грчки: Καλονέρι, Калонери; до 1927 г. Βρόγγιστα, Вронгишта[1])) — село во Населица, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во Егејска Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]