Ренда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ренда
Διχείμαρρο
Ренда is located in Грција
Ренда
Ренда
Местоположба во областа
Ренда во рамките на Горуша (општина)
Ренда
Местоположба на Ренда во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°18′N 21°14′E / 40.300° СГШ; 21.233° ИГД / 40.300; 21.233Координати: 40°18′N 21°14′E / 40.300° СГШ; 21.233° ИГД / 40.300; 21.233
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000720000000720 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно50
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ренда (грчки: Διχείμαρρο, Дихимаро; до 1928 г. Ρέντα, Ренда[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 50 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Renta -- Dicheimarron“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]