Прејди на содржината

Кримин

Координати: 40°13′N 21°17′E / 40.217° СГШ; 21.283° ИГД / 40.217; 21.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кримин
Κριμήνι
Кримин is located in Грција
Кримин
Кримин
Местоположба во областа
Кримин во рамките на Горуша (општина)
Кримин
Местоположба на Кримин во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°13′N 21°17′E / 40.217° СГШ; 21.283° ИГД / 40.217; 21.283
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000730000000730 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно45
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Кримин (грчки: Κριμήνι, Кримини; книжевно: Κριμήνιον, Криминион) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 45 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]