Бухорино

Координати: 40°13′N 21°16′E / 40.217° СГШ; 21.267° ИГД / 40.217; 21.267
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бухорино
Βουχωρίνα
Поглед на селото
Поглед на селото
Бухорино is located in Грција
Бухорино
Бухорино
Местоположба во областа
Бухорино во рамките на Горуша (општина)
Бухорино
Местоположба на Бухорино во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°13′N 21°16′E / 40.217° СГШ; 21.267° ИГД / 40.217; 21.267
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000760000000760 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно35
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Бухорино или Бохорино (грчки: Βουχωρίνα) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 35 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Населица, 16 км југозападно од гратчето Лапчишта крај патот кој води за Коница и Јанина.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Бухорино уште од постаро време било населено со Грци.[2]

Во XIX век Бухорино било грчко село во Населичката каза на Серфиџенскиот Санџак.

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900, во Бухорино живееле 260 Грци.[3] По податоците на секретарот на Бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Бухорино (Bouhorino) има 275 Грци.[4]

Според статистиката на грчкиот конзулат во Еласона, во 1904 г. во Бухорино живееле 280 Грци христијани.[5]

Во Грција[уреди | уреди извор]

По Балканските војни во 1913 г. селото е припоена кон Грција согласно Букурешкиот договор. Истата година во Бухорино се запишани 386 жители, кои во 1920 г. се намалиле за 328 лица.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението произведува жито, тутун, компири и други земјоделски производи. Во помала мера е застапено и сточарството.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 284 230 163 128 128 51 79 35
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 334.
  3. „Makedonija. Etnografija i statistika - 2.45“. www.promacedonia.org. Посетено на 2023-07-16.
  4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.273.
  5. Σπανός, Κώστας. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 48-49, 2001.