Прејди на содржината

Пепелишта

Координати: 40°25′N 21°31′E / 40.417° СГШ; 21.517° ИГД / 40.417; 21.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пепелишта
Νάματα
Пепелишта is located in Грција
Пепелишта
Пепелишта
Местоположба во областа
Пепелишта во рамките на Горуша (општина)
Пепелишта
Местоположба на Пепелишта во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°25′N 21°31′E / 40.417° СГШ; 21.517° ИГД / 40.417; 21.517
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаСињак
Надм. вис.&100000000000011400000001.140 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно104
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Пепелишта (грчки: Νάματα, Намата; до 1928 г. Πιπιλιστά, Пипилиста[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 104 жители (2011).

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Pipilista -- Namata“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-17.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]