Вињани

Координати: 40°18′N 21°17′E / 40.300° СГШ; 21.283° ИГД / 40.300; 21.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вињани
Λευκάδι
Вињани is located in Грција
Вињани
Вињани
Местоположба во областа
Вињани во рамките на Горуша (општина)
Вињани
Местоположба на Вињани во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°18′N 21°17′E / 40.300° СГШ; 21.283° ИГД / 40.300; 21.283
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&10000000000000860000000860 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно22
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Вињани (грчки: Λευκάδι, Левкади; книжевно: Λευκάδιον, Левкадион; до 1927 г. Βίνιανη, Винјани[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 22 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Viniani -- Lefkadi“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]