Драмишта

Координати: 40°17′N 21°9′E / 40.283° СГШ; 21.150° ИГД / 40.283; 21.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Драмишта
Δάφνη
Драмишта is located in Грција
Драмишта
Драмишта
Местоположба во областа
Драмишта во рамките на Горуша (општина)
Драмишта
Местоположба на Драмишта во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°17′N 21°9′E / 40.283° СГШ; 21.150° ИГД / 40.283; 21.150
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЦотил
Надм. вис.&100000000000010400000001.040 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно31
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Драмишта (грчки: Δάφνη, Дафни; до 1930 г. Μακρυπλαγιά, Макриплаѓа[2]; до 1927 г. Δράμιστα, Драмиста[3]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 31 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Makryplagia -- Dafni“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-18.
  3. „Πανδέκτης: Dramista -- Makryplagia“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]