Мелдоница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мелдоница
Μελιδόνι
Мелдоница is located in Грција
Мелдоница
Мелдоница
Местоположба во областа
Мелдоница is located in Горуша (општина)
Мелдоница
Местоположба на Мелдоница во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°20.52′N 21°23.45′E / 40.34200° СГШ; 21.39083° ИГД / 40.34200; 21.39083Координати: 40°20.52′N 21°23.45′E / 40.34200° СГШ; 21.39083° ИГД / 40.34200; 21.39083
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаЛапчишта
Надм. вис.&10000000000000590000000590 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно38
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Мелдоница или Мелидони (грчки: Μελιδόνι) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 38 жители (2011).

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено на левиот брег на реката Бистрица, околу 6 км североисточно од Лапчишта.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Според грчка статистика од 1904 г. во Мелдоница живееле 60 Грци христијани.[3] Сепак, овој податок не може да се потврди од други извори, знаејќи ја пристрасноста на грчките извори.

Во Грција[уреди | уреди извор]

По Балканските војни во 1913 г. Мелдоница е припоена кон Грција согласно Букурешкиот договор. Истата година населението броело 87 жители кои во 1920 г. станале 90.[2] Во 1920-тите во властите довеле едно грчко семејство од Турција со 9 лица.[4] Така, во 1928 г. во Мелдоница е попишано 121 лице, кои во 1940 г. се накачиле на 151.[2] Оттогаш наваму населението на селото бележи постојано намалување.

Цркви[уреди | уреди извор]

  • „Св. Преображение“
  • „Воведение на Пресв. Богородица“ — на излезот од селото, изградена во 1913 г.[5]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 151 137 139 106 90 79 68 38
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението произведува тутун, жито и други земјоделски производи. Во помала мера застапено е и сточарството.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 343.
  3. Σπανός, Κωνσταντίνος. "Η απογραφή του Σαντζακίου των Σερβίων", in: "Ελιμειακά", 48-49, 2001.
  4. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  5. „Ιερού Ναοί των Εισοδίων της Θεοτόκου στο Βόιο“. Το Βόιον. Посетено на 4 јануари 2015.