Конско (Населичко)

Координати: 40°19′N 21°34′E / 40.317° СГШ; 21.567° ИГД / 40.317; 21.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Конско
Γαλατινή
Конско is located in Грција
Конско
Конско
Местоположба во областа
Конско во рамките на Горуша (општина)
Конско
Местоположба на Конско во општината Горуша и областа Западна Македонија
Координати: 40°19′N 21°34′E / 40.317° СГШ; 21.567° ИГД / 40.317; 21.567
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКожански
ОпштинаГоруша
Општ. единицаСињак
Надм. вис.&100000000000010100000001.010 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.795
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Конско (грчки: Γαλατινή, Галатини; до 1927 г. Κοντσικόν, Концикон[2]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша на Кожанскиот округ во областа Западна Македонија, Грција. Населението брои 1.795 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Kontsikon -- Galatini“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]