Марчишта (Населичко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марчишта
Марчишта во рамките на Егејска Македонија
Марчишта
Местоположба на Марчишта во Егејска Македонија
Марчишта на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1402011201

Марчишта (грчки: Περιστέρα; до 1927 г. Μαρτίτσιον, Мартицион[1]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша од Кожанскиот округ на Западна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]