Серфиџенски Санџак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серфиџенски Санџак
отомански турски: Liva-i Serfiğe
Санџак на Отоманско Царство

 

1881–1912
Местоположба на Серфиџе
Местоположба на Серфиџе
Серфиџенски Санџак, крај на 19 век
Главен град Серфиџе
Историја
 -  Основана 1881
 -  Прва балканска војна 1912
Денес во  Грција

Серфџиски Санџак турски: Sancak-i/Liva-i Serfiğe) — санџак во Битолскиот Вилает на Отоманското Царство, што ја опфаќа околината на градот Серфиџе.

Историја[уреди | уреди извор]

Санџакот е формиран во 1881 година по грчката анексија на областа Тесалија (тогашен Трикалски Санџак), првично како независна провинција, а по 1889 година како дел од Битолскиот Вилает. Во 1912 година, покраината се состоела од 6 каази: Населица, Серфиџе, Кожани, Кајлари, Лапчишта, Гребен и Еласона.[1] Санџакот бил заземен и уништен од грчката војска за време на Балканската војна во октомври 1912 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Birken, Andreas (1976). Die Provinzen des Osmanischen Reiches. Beihefte zum Tübinger Atlas des Vorderen Orients (German). 13. Reichert. стр. 72. ISBN 9783920153568.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)