Зосим II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian cross.svg
Игнатиј
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Архиепископ од околу 1695, 1707 и 1708
Архиепископ до околу 1699, 1708 и 1709
Претходник Игнатиј III
Дионисиј II
Методиј I
Наследник Рафаил
Методиј I
Дионисиј II
Роден 17 век
Починал XVIII век
Други архиепископи со име Зосим

Зосим II бил православен свештеник и охридски архиепископ во период во 1691 до 1709 година на трипати.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2007). Живописот на Охридската архиепископија: студии. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите.