Сарагоса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед на градот и реката Ебро

Сарагоса (шпан. Zaragoza) — главен град на автономната покраина Арагон. Се наоѓа на реката Ебро. Тој е петти град по големина во Шпанија. Има 833.455 жители. Градот се наоѓа на 199 м надморска височина.