Прејди на содржината

Европски пат Е262

Од Википедија — слободната енциклопедија

E262 shield

E262
Должина: км
Поважни клучки
Од:Каунас (Литванија)
До:Остров (Русија)
Местоположба
Земји: Литванија
 Латвија
 Русија
Поважни градови:Каунас
Укмерге
Даугавпилс
Резекне
Остров
Патна мрежа
Европска патна мрежа

Европски пат Е262автопат кој е дел од меѓународната европска патна мрежа. Започнува во Каунас, Литванија и завршува во Остров, Псковска Област, Русија. Делот во Литванија од Каунас до границата со Латвија, во близина на Зарасај е именуван по автопатот А6.

Патот ја следи рутата: Каунас - Укмерге - Даугавпилс - Резекне - Остров.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Listing of E-road routes“. Europe.aaroads.com. Архивирано од изворникот на 7 јули 2011. Посетено на 28 март 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]