Богдана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Богдана (Богданица или Богданска Река; грчки: Μπογδάνα) — река во централниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Ја образува границата меѓу планините Круша (Крусија) и Богданска (Вертискос). Тече во јужен правец, преку Лагадинското Поле западно од градот Лагадина, па се влева од запад во Лагадинското Езеро.

Се смета дека поимот потекнува од името Богдан.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Каракасиду, Анастасия. Житни поля, кървави хълмове. Преходи към националното в Гръцка Македония (1870 - 1970), Ciela, София, 2008, стр. 63.